امروز: چهارشنبه - ۰۳ مرداد - ۱۴۰۳
آخرین اخبار

کنگره ملی شهید رئیسعلی دلواری برگزار شد

دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد: شهید رئیسعلی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بزرگداشت شهید رئیسعلی دلواری علاوه بر قدرشناسی از شهیدی والامقام و قهرمان مبارزه با استعمار، تجلیل از کسی است که جان شیرینش را در کف دست گرفت و با استعمار جنگید. محمدمهدی اسماعیلی شنبه‌شب در […]

اشتراک گذاری
13 شهریور 1402
کد مطلب : 3144
دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد: شهید رئیسعلی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بزرگداشت شهید رئیسعلی دلواری علاوه بر قدرشناسی از شهیدی والامقام و قهرمان مبارزه با استعمار، تجلیل از کسی است که جان شیرینش را در کف دست گرفت و با استعمار جنگید.

محمدمهدی اسماعیلی شنبه‌شب در کنگره سردار جنوب شهید رئیسعلی دلواری اظهار کرد: این روزها پرچم مقاومت ایران اسلامی بیش از هر زمان دیگری به اهتزاز درآمده و با چنین جایگاهی باید از چنین دلیرمردانی مانند شهید رئیسعلی دلواری تکریم شود.

وی بیان کرد: وجه دوم تکریم شهید رئیسعلی دلواری نیز برای درس آموزی و شکرگزاری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: چنانچه تاریخ کشور را ورق بزنیم می‌بینیم چه ظلم‌ها و بیدادها بر این مردمان مظلوم تحمیل شده است و قیام شهید رئیسعلی دلواری بعد از اتفاقاتی است که درسال ۱۹۰۷ رخ داده و ایران به سه منطقه تبدیل شده است.

اسماعیلی ادامه داد: در چنین شرایطی که کشور به عرصه نفوذ روسیه تزاری و انگلیس تبدیل شده بود مردانی چون شهید رئیسعلی دلواری تاب و توان چنین ظلم‌هایی را نداشتند و در مقابل استعمار ایستادگی کردند.

وی گفت: آن روزها عزت مردم ایران از بین رفته بود و امروز انقلاب با برکت خون شهیدانی چون رئیسعلی دلواری در این نقطه از تاریخ ایستاده است.

اسماعیلی افزود: امروز ایران اسلامی در آستانه تبدیل به قدرتی نوظهور در عرصه بین المللی و متکی به باورها و اعتقادات ارزشمند دینی است.

وی افزود: حرکت نهضت اسلامی در یکصد و هشتمین سالروز شهادت شهید رئیسعلی دلواری بر بام تاریخ ایستاده و با قوت در حال حرکت است.

اسماعیلی عنوان کرد: امروز ایران در پیمان‌های مهم منطقه و بین المللی عضویت یافته آن هم در شرایطی که دشمن نانجیبش از هیچ توطئه‌ای دریغ نکرده است.

وی گفت: با وجود بسته شدن همه راه‌ها در شرایط تحریمی ایران اسلامی مقتدر و بدون لکنت از حق و حقوق ملت صحبت و اقتدار کشور را به رخ کشیده است.

اسماعیلی افزود: دشمن فکر می‌کرد با تهدید و تحریم نظام را از پا در می‌آورد و در این مسیر نیروهای نامرئی و حامیان خود را پای کارآورد ولی خدا با امت خمینی است و این ملت را از دوران سخت جنگ تحمیلی عبور داد.

وی عنوان کرد: امشب از شهید رئیسعلی دلواری صحبت و از مقاومت و دلاور مردی‌های وی می‌گوییم که سنبل استقامت و مقاومت است.

اسماعیلی افزود: مقاومت نصرت و ایجاد قهرمانان بزرگ به دنبال دارد و سازش وابستگی و ذلت را به همراه دارد که ایران اسلامی مسیر اقتدار و سربلندی را برگزیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: اربعین حسینی حرکتی معنادار در تاریخ و تا امروز کلیدواژه نهصت بزرگ اسلامی بوده است.
اسماعیلی افزود: نهضت اربعین حسینی و عاشورا از عوامل مهم در پیروزی نهضت انقلاب اسلامی و امام راحل است.

وی عنوان کرد: اربعین حرکت امت به سوی امام و بازگشت مردم به سوی امامت است که پایه گذار دوران ظهور خواهد بود.

اسماعیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به مطالبه‌های حوزه فرهنگ و هنر استان بوشهر اظهار کرد: مردم این استان و بویژه مردمان زادگاه شهید رئیسعلی دلواری مطالبه‌هایی بحق دارند که نسبت به تحقق خواسته‌های آنان اهتمام ویژه وجود دارد.

وی گفت: راه‌اندازی موسسه‌ای با نام شهید رئیسعلی دلواری و تکمیل پروژه ناتمام مجتمع فرهنگی شهید رئیسعلی دلواری به صورت ویژه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری خواهد شد.

در حاشیه این کنگره پارک یک هکتاری موزه شهید رئیسعلی دلواری افتتاح شد.

رئیسعلی دلواری در سال ۱۲۶۱ خورشیدی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر متولد شد.
باشروع نهضت مشروطیت، رئیسعلی در حالی که ۲۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.

دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود و وی نقشی کلیدی در قیام جنوب علیه استعار انگلیس ایفا کرد.

مقبره شهید رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی السلام نجف واقع است.

۱۲شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری بنام روز ملی مبارزه با استعمار در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است.

گزارش تصویری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *