امروز: یکشنبه - ۲۴ تیر - ۱۴۰۳
آخرین اخبار

پیام تبریک بخشدار دلوار بمناسبت روز جهانی دریانوردی

بدالرضا عالی‌پور بخشدار دلوار: *دریانوردان سربازان و مدافعان گمنام امنیت و مرزبانان واقعی کشور هستند.* به گزارش روابط عمومی بخشداری دلوار عبدالرضا عالی پور بخشدار دلوار طی پیامی روز جهانی دریانوردی را تبریک گفت . در متن پیام چنین آمده است : به نام خدا بیش از ۹۰ درصد کالاهای جهان از طریق دریا منتقل […]

اشتراک گذاری
08 مهر 1402
کد مطلب : 3286
بدالرضا عالی‌پور بخشدار دلوار:
*دریانوردان سربازان و مدافعان گمنام امنیت و مرزبانان واقعی کشور هستند.*

به گزارش روابط عمومی بخشداری دلوار عبدالرضا عالی پور بخشدار دلوار طی پیامی روز جهانی دریانوردی را تبریک گفت .
در متن پیام چنین آمده است :

به نام خدا

بیش از ۹۰ درصد کالاهای جهان از طریق دریا منتقل و جا به جا می شود و اقتصاد دریا یکی از مهمترین مولفه های اقتصادی در جامعه کنونی است که توجه به آن مستلزم برنامه ریزی صحیح و محوری و هدفمند است که بتوان از این ظرفیتی که وجود دارد به نحو شایسته بهره برد و استفاده کرد.
ایرانیان از دیر باز در صنعت دریانوردی همیشه پیشگام بوده اند و به تاریخ کهن ایران که بنگریم مشاهداتی وجود دارد که دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند و …. خصوصا آثاری که در منطقه سیراف وجود داشته و نشان از این دارد که همواره این آبها پهنه حضور ایرانیان بوده و هست .
دریانوردان و ملوانان یکی از کارهای سخت و طاقت فرسا را تجربه می‌کنند و به صورت شبانه روزی با انواع خطرات دریا مواجه هستند و مصداق واقعی جمله دل به دریا زدن هستند .
دریانوردان در واقع سربازان و  مدافعان گمنام امنیت هر کشوری هستند که با تردد و حضور مستمر خود در دریا به نوعی مرزبانان همیشگی وطن محسوب می گردند که این خود ارزشی والا برای هر نظام و مملکتی است .
در کشور ما دریانوردی به دو شکل سنتی ، رسمی و تشکیلاتی انجام می پذیرد که شکل رسمی آن هرچند مشکلات خاص خود را دارد اما مانند شکل سنتی آن گرفتار معضلات و مشکلات عدیده ای همچون ثبات شغلی و بیمه و پاره وقت بودن نیست و لازم است که در این خصوص به این قشر زحمت کش توجه ویژه ای گردد تا امرار معاش آنان با مشکل مواجه نگردد .
ارتباط مستقیم این شغل با ساماندهی سفرهای دریایی شتاورهای سنتی که از قدیم الایام از دریا ارتزاق می‌کردند می طلبد که مورد دقت نظر سیاستمداران و قانون گذاران قرار گیرد تا این شغل دیرینه مردم خصوصا مردمان خونگرم جنوب و همسایگان همیشگی خلیج فارس کم ارزش و کمرنگ نگردد و به تبع آن معیشت این مرزداران واقعی مختل نشود.
اینجانب ضمن گرامیداشت روز جهانی دریانوردی که به منظور قدردانی از زحمات دریانوردان و توجه بیشتر به معیشت و نحوه زندگی و اقتصاد این قشر زحمت کش نامگذاری گردیده است را به تمامی دریانوردان ، ملوانان ،  ناخدایان ، کاپیتان ها ، سکانداران ، کشتی سازان و همه عوامل و دست اندرکاران و مسئولین دخیل در امر بنادر و دریانوردی تبریک گفته و اظهار امیدواری می نمایم که با برنامه ریزی های انجام گرفته مشکلات این قشر زحمت کش مرتفع و همواره در زیر سایه الطاف الهی موفق و پیروز و سربلند باشند.

عبدالرضا عالی‌پور
بخشدار دلوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *